Пальчикові фарби та пластилін для малюків своїми руками

Малюки вже з однорічного віку люблять пробувати себе в малюванні та ліпленні, і для цього потрібні пальчикові фарби та м'який дитячий пластилін.

Їх можна купити готові, або можна зробити своїми руками. В цьому випадку отримаєте гарантовану безпечність складників, вільний вибір кольорів та об'єму, і навіть зекономите.

Пальчикові фарби своїми руками

Для приготування пальчикових фарб нам знадобиться:

 1. Стакан борошна - чим білішого, тим краще. У випадку сірого борошна кольори будуть тьмяними навіть при найякісніших барвниках.
 2. Половину стакану солі. Аналогічно, краще всього біла виварена.
 3. Одна - дві столові ложки олії. Краще всього підходить рафінована максимальної очистки.
 4. Вода - приблизно стакан.
 5. Барвник - харчовий (для тортів) чи природній (фрукти, ягоди) на ньому нижче зупинимося докладніше.

Перед приготуванням слід вирішити, скільки порцій та різних кольорів (зазвичай 3-6) ми будемо робити, і підготувати баночки для їх зберігання. Найбільш вдалим рішенням є використання 0.5л баночок, тому що їх кришки виступлять ємкостями для пальчикових фарб безпосередньо при процесі. Навіть якщо дитина виверне все на підлогу, втрати будуть мінімальні, як і буде можливість додати ще.

Та повернемося до процесу: змішуємо сіль та борошно в посудині по типу салатниці чи в ємкості блендера, далі тонкою цівкою починаємо добавляти воду весь час перемішуючи, щоб не було грудок. Коли суміш досягне густоти сметани, додаємо і розмішуємо олію. Якщо для розмішування використовуємо міксер/блендер, то слід виставити мінімальні обороти з тим щоб не спінити масу, а так і вилкою можна досягти хорошого результату. Найменшим дітям цікаво навіть просто ляпати фарбою з пальців, і її можна зробити більш рідкою.

Завершальним кроком буде поділ готової суміші на порції для додавання барвника і знову ж розмішування для рівномірного забарвлення. Зберігати саморобну фарбу слід при температурі не більше 10С у темному місці.

Як і було обіцяно, повернемося до барвника: два основні критерії для нього - це безпечність при вживанні та легкість прання запецяних речей.

Перший пункт задовольняють готові харчові (для тортів, крашанок і т. д. ) та природні барвники, а от другий слід перевірити, щоб не зіпсувати хороші речі, а то і підлогу.

Природній червоний колір ми можемо отримати з полуниці, малини, вишні, червоного буряка, томатного соку, червоного вина (випареного, ясна річ). Помаранчевий колір - це морква. Жовтий - лимон і куркума. Найбільш зелений - це шпинат і кріп. Синій - шкіра баклажана, виноград, темне вино. Природну сировину слід ретельно перетерти, запарити, а то і проварити, а потім відцідити через марлю. Також можна не морочитись, а купити хороші медові акварельні фарби і використати їх.

Увага! При використанні пальчикових фарб може постраждати кіт!

Пластилін своїми руками

Маса для ліплення по рецептурі практично не відрізняється від пальчикових фарб, але є ряд нюансів, на яких зупинимося докладніше:

 1. Стакан борошна.
 2. Половина стакану солі.
 3. Дві столові ложки олії.
 4. Вода - півстакана.
 5. Барвник.
 6. Пластифікатор: винний камінь або лимонна кислота - столова ложка. Можна і без нього.
 7. Можливо ароматизатор - ванілін, лимонна есенція і т.д.

Для приготування нам знадобиться каструля, де спершу змішуємо всі сухі компоненти, потім обережно додаємо якомога менше води і варимо, весь час помішуючи на слабому вогні, поки маса не загусне. Знову ж ділимо основу на порції-кольори і, не даючи охолонути, додаємо барвника. Так як маса куди більше густа ніж пальчикові фарби, то теплу суміш слід добре перем'яти, поки вона не стане рівномірно забарвленою.

Також можна приготувати кожний колір окремо, тоді барвник додаємо зразу. В цьому випадку коричневий колір можна отримати без барвника, попередньо просмаживши муку на сковородці. Готовий пластилін краще всього зберігати в холодильнику.