Бізіборд для дітей - іграшка та тренажер в одному

Що таке бізіборд?

Бізіборд (інакше ще називають: бізі борд, бізі борт, бізіборт) - це іграшка для дітей, яка призначена для самостійного освоєння різноманітних навичок для рук, розвитку дрібної моторики та сенсорних відчуттів. Опис бізіборда часто зводять до розвиваючої дошки з замочками, але ця інформація вже не зовсім повна. Так, на початку це були саме дошки, та на сьогоднішній день їх різномаїття вже набагато ширше, тож від початкового варіанту залишилася лише сама ідея.

Тож для чого потрібен бізіборд, що це за чудернацька іграшка, яка її мета?

Як вже можна здогадатися з назви (busy - займатися, board - дошка), бізіборд може зайняти дитину надовго. Уявіть собі дерев'яну дощечку, м'який планшет або кубик з будь-якого матеріалу, на якому у деякому порядку розміщені різноманітні елементи, з якими можна щось робити. Роблять бізі з розеткою, замочками, вимикачами, кнопками, гачками, шпінгалетами, дверцятами, лампочками, шнурівками, зав'язками, кишеньками, пазлами, і ще з безліччю інших предметів, на що тільки вистачить фантазії та можливостей. Обмеження лише одне: безпека для дітей, тож треба бути обережними з гострими краями чи дрібними деталями, а все решта чудово можна застосовувати дітям на втіху.

При вивченні навколишнього світу малі діти часто натикаються на звичні нам побутові речі, як от вимикачі, коробочки чи мішечки, і з величезним задоволенням починають вивчати, як це все працює. Вони обов'язково почнуть щось клацати, смикати, відкривати, щось кудись засовувати і тому подібне. Але ж до працюючих розеток малюка допускати не варто, а інтерес у нього є, та й навички зайвими не будуть. Тож іграшка бізіборд для дитини - це прямо знахідка, яка дозволяє їй в безпечному режимі освоїти всі ці дуже цікаві речі. Такий собі тренажер для малят.

Які бувають бізіборди для дітей?

В залежності від матеріалу, бізіборд може бути твердим (дерево, пластик, метал) або м'яким (фетр, тканина, силікон). Матеріал відповідно задає обмеження на використання тих чи інших елементів. Тверді розвиваючі дошки роблять більш технічними, з різними замками та вимикачами, а для м'яких більше підходять кишеньки та шнуровки. Хоча інколи перші позиціонують як хлопчачі, а другі дівчачі, та якихось відмінностей бізіборд для дівчинки чи хлопчика не несе. Все залежить лише від рівня розвитку дитини та її особистих інтересів.

За формою виділяють три основні варіанти бізібордів: плоска дошка (або планшет), куб (в тому числі у формі будиночка або візочка), або у формі книжки. Особливе місце займають настінні бізіборди, які хоч і є по суті дошками, та виділяються завдяки своїм розмірам та місцерозташуванню. Настінний бізіборд може включати в себе найрізноманітніші речі: хоч чарівні мішечки з фетру, хоч цілі групи електричних деталей та розеток з лампочками, до того ж ним може одночасно гратися кілька дітей.

За розмірами бізіборди можуть бути якими завгодно, з найпопулярніших - це 30x40 см. Та можуть бути і малесенькі розвиваючі книжечки з фетру, і величезні дошки на всю стіну, а то й кілька сусідніх. Останній варіант бізібордів частіше використовують в садочках, школах та інших ДНЗ.

А що стосується тематики, то тут просто безмежний простір для творчості. Кольори, форми, сезони, тварини, одяг, побутові речі, техніка, іграшки. Може бути математичний бізіборд з цифрами чи лічильним матеріалом, лабіринт у формі равлика чи іншій, різнокольорові кубики як пазл, і ще багато інших.

Бізіборд - з якого віку можна використовувати?

Купити бізіборд дитині можна хоч і з самого народження, та для геть маленьких він особливої користі не дасть. Так, максимум розглядати яскраві картинки, але з цим чудово справляються і звичайні брязкальця. Найбільш ранній вік, коли бізіборд для дітей починає бути цікавим в його основному призначенні, - це приблизно 6 місяців. Тобто тоді, коли дитина не тільки сприймає навколишній світ, але й пробує вже з ним взаємодіяти: стукати, смикати, відкривати чи закривати. і так далі.

Пік інтересу припадає на період з 1 до 3 років. Саме в цьому віковому періоді діти стають невтомними дослідниками та непосидючими експериментаторами, за якими так важко вслідкувати. Тож зайняти малюка цікавою та корисною іграшкою, якою він зможе гратися і самостійно, - це важливо.

Якщо гарно продумана тема, сюжет, включено складніші елементи, то ця іграшка спокійно може бути цікавою дітям аж до 5-6 років, фактично перетворюючись на інтерактивний навчальний посібник.

Вік, для якого призначено бізіборд, також залежить від тематики та матеріалу. М'які бізі-книжки можна спокійно пропонувати навіть найменшим, бізі-куби з електричними деталями навряд чи будуть цікаві десь до року-півтора, а от з елементами сортерів та шнурівок діти навряд чи розберуться раніше півтора-двох років. Хоча, все залежить від індивідуальних інтересів та рівня розвитку малюка, тож не лінуйтеся спостерігати та робити власні висновки.

Як застосовують бізіборд в ДНЗ?

Ігри та заняття з бізібордом в садочку, школі, гуртках - це чудовий спосіб організувати дітям навчання без особливих зусиль. Звісно, для цього в ДНЗ потрібні або бізіборди в достатній кількості, щоб у кожної дитини був свій, або великий настінний, щоб з ним могла взаємодіяти зразу вся група. В залежності від вікової групи, вони можуть мати різний рівень складності та теми. Бізіборд для дошкільників молодших груп частіше включає вивчення кольорів, форм, сезони, одяг, техніку, а самі дії більш прості: кнопки, кишеньки, зав'язки, коробочки, замочки. А от бізіборд для старшої групи вже буде включати елементи логіки, математики, лічби, букви та цифри, і більше уваги приділяється різноманітним пазлам, лабіринтам, шнуровкам, а також комбінованим складеним послідовностям з різних частин.

Вдало вибрана тема може навчити дитину не просто включати лампочку чи класти щось в кишеньку, але й в ігровій формі дає дітям пізнання навколишнього світу, підвищує їх ерудицію, навчає робити логічні висновки, розвиває спостережливість, увагу, наполегливість та вміння концентруватися на задачі. Ігри з бізі бордом не просто займають дитину, але й з раннього віку дозволяють їм самостійно вивчати світ та діяти самостійно.