Соціоніка

Ми живемо в інформаційному світі, і щодня сприймаємо, переробляємо і видаємо величезний обсяг інформації. Це може бути дуже різна інформація: кольори, звуки, слова, дотики, запахи, емоції, сновидіння і так далі. Ми сприймаємо п'ятьма органами чуття (зір, слух, дотик, смак, нюх) і шостим відчуттям - інтуїцією (яка, як припускають, знаходиться у всьому тілі на клітинному рівні).

Ми постійно робимо вибір і приймаємо рішення - починаючи з того, що сьогодні одягнути на роботу, і закінчуючи пошуком сенсу життя і свого покликання. І незроблений вибір стає вибором перекласти відповідальність на волю випадку або навколишніх людей.

Ми контактуємо з великою кількістю людей, хтось більше, а хтось - менше. З одними людьми ми лише колись зустрінемося поглядом, а інші на протязі довгого часу супроводжують нас по Життєвому шляху.

І колись настає момент, коли інстинктів, набутих звичок і соціальних норм стає недостатньо для повноцінної реалізації своїх бажань і здібностей. І тоді ми починаємо шлях пізнання себе.

Але будь-яке дослідження людської психіки - це спроба вивчити того, хто вивчає, схоже на спробу руки схопити саму себе або очі - побачити самого себе. Безпосередньо ми не можемо цього зробити, але можемо винайти прилад, який стане нашим посередником. Як дзеркало.

І в даному випадку цим приладом є соціоніка. А головним критерієм якості дзеркала соціоніки буде те, наскільки вона допомагає нам в житті, допомагає зрозуміти себе та свої особливості, знайти можливості самореалізації.

Соціоніка вивчає інформаційне влаштування людської психіки, тобто спосіб сприйняття, переробки і видачі інформації людиною. Та оскільки все наше життя, в загалом, - це робота з інформацією, то так чи інакше соціоніка охоплює всі сфери життя, хоча й зі своєї точки вимірювання.

У основі соціоніки лежить принцип інформаційного метаболізму (або обміну інформацією) психіки людини. Будь-яку інформацію можна розкласти, як веселку на сім кольорів, - на 8 аспектів, кожен з яких відображає свою сторону дійсності:

Психіка людини складається з 8-ми функцій прийому, обробки і видачі інформації, реагує на сигнали, що надходять, відповідно до своєї структури. Таких структур (психологічних типів, або типів інформаційного метаболізму) може бути 16, що є основою відмінностей між людьми і однією з причин конфліктів. Кожна така структура обумовлює свої сильні і слабкі сторони окремої людини, його здібності і ризики, прогнозує розвиток стосунків з іншими людьми. Все ж таки, інші люди не завжди бачать світ так само, як ми. Звісно, при аналізі слід враховувати також рівень розвитку, стать, вік, інші біологічні і соціальні параметри, попередній досвід життя та інше.

Гідність соціоніки в тому, що предметом її вивчення, на відміну від більшості типологій особи, є не психічно хворі, а насамперед звичайні здорові люди в усьому їх різноманітті. І кожен психологічний тип - це один з нормальних варіантів світосприйняття, в цілому не краще і не гірше за інші:

Інколи може виникнути питання: "Як можна все різноманіття психіки людини вкласти в рамки 16-ти типів особи?". Тут доречно провести аналогію з біологічною статтю людини. Є чоловіки, і є жінки. Між ними є схожість, і є відмінності. Відмінності чітко обмежені фізіологією, у кожного свої "функції" в сексі, а коли ми говоримо про призначення - це лише область дітонародження. І проблеми "навішування ярликів" починаються лише тоді, коли статевою відмінністю намагаються аргументувати все що завгодно - починаючи від розподілу домашніх обов'язків, і закінчуючи наявністю представників кожної половини людства в тих чи інших сферах діяльності.

А що ж стосовно числа 16 - то музика також "укладається" всього в 7 нот, а більшість мов - в 20-40 букв.

На жаль, соціоніку дійсно спростили до типології. З 16-ти типів легко обрати схожий на себе, але в останніх 15-ти теж є схожі частки і якості. Звідси плутанина і розчарування. А насправді соціоніка - це захоплююча подорож по сторінках своєї душі і корисний інструмент в роботі з людьми.

За допомогою соціоніки можна отримати точнішу інформацію про здібності людини, зробити прогноз взаємин в колективі, відстежити розвиток організації в цілому. Методи соціоніки знаходять своє застосування в різних сферах: управління персоналом, профорієнтація, особисте зростання, взаємини особисті і в колективі, методи виховання дітей з врахуванням їх особливостей, та інші завдання.