Етико-інтуітивний інтроверт (Достоєвський)

Джерело - Любов Анатоліївна Бескова, Олена Андріївна Удалова "Я та всі інші"

Чоловічий портрет. Найчуйніший чоловік

Хлопець ДОСТОЄВСЬКИЙ скромний, тактовний і делікатний, великий шанувальник читання і взагалі інтелектуал. Найчастіше буває астенічної статури. У нього тихий голос, покірливий погляд, ласкава посмішка і піднесений лад думок. Він полюбляє носити довге волосся, за сучасною модою, інколи забирає їх в хвіст. Одягу не приділяє належної уваги, вважаючи, що не це головне в житті, так що одягнений, як правило, дуже скромно. Хоча зрідка зустрічаються серед чоловіків цього типу і справжні франти в дорогих широкополих капелюхах і довгих пальтах. Все залежить від індивідуальної спрямованості характеру.

Коли ви розмовляєте з ДОСТОЄВСЬКИМ, здається, що сама совість дивиться вам в очі. У нього є дар розуміння людей. Він співчутливий, здатний співпереживати чужому лиху і нещастям, утішити, розділивши ваш поганий настрій. Йому можна довіряти - він ніколи не піде проти інтересів близьких йому людей.

У школі хлопчики цього типу зазвичай прозорі і тихі. Вони привітні до всіх дітей в класі, доброзичливі, завжди готові увійти в становище будь-якого учня, будь то друг чи просто однокласник. Але вони не амбітні, в бійках не приймають участі, за лідерство не борються. Вміють знаходити спільну мову практично з будь-якими дітьми. Вчаться хлопчики ДОСТОЄВСЬКІ непогано, можуть відважно справлятися і з математикою, але все ж таки їм більше подобається спілкуватися, їх більше займає особисте життя однокласників, за яким вони тихо спостерігають з боку, багато і мрійливо думаючи про себе про все, що відбувається. Свої переживання з цього (та й з інших приводів) вони описують у віршах чи прозі, якій постійно присвячують деякий час.

При виборі інституту найчастіше виявляється їх схильність до гуманітарних наук.

З життя: «Ми вчилися з ним (ДОСТОЄВСЬКИЙ) на філологічному факультеті, на одному курсі. На парах він вважав за краще сідати на останній ряд. Зовсім не для того, щоб базікати або списувати у сусідів незроблену домашку. Метушня була не в його стилі. Замість ведення конспектів він найчастіше дописував нескінчену поему, читав під партою Ремарка чи малював хмари. Інколи він раптом вмикався і починав ставити викладачеві цілком доречні питання. Не пам'ятаю, щоб він хоч раз відповів невлад, коли його викликали до дошки. Він завжди знаходив, що відповісти. Проте більше п'яти хвилин його наукова активність не тривала. Йому також ніколи не вистачало терпіння вивчити всі питання до іспиту.

Легка безпечність і тиха життєрадісність - так можна коротко охарактеризувати його стиль спілкування. До нього не чіплялися слова-паразити. Він не розповідав анекдотів і не цитував Фоменко.

Одного дня мені довелося заглянути в його внутрішній світ. Я виявив, що зовнішня безтурботність поєднується в ньому з схильністю до суворої самокритики. Наодинці він міг годинами переживати через своє неробство чи довго жалкувати про неправильно сказане слово».

Але зустрічаються серед представників цього типу і такі герої, які вступають до Бауманського університету і навіть закінчують його з червоним дипломом.

Спорт, особливо в дитинстві, не дуже приваблює їх. Хоча, трохи подорослішавши і знайшовши більш матеріальне тіло, вони можуть захопитися йогою, бігом на лижах або тими видами спорту, які вимагають від учасника швидкості і хорошої реакції, за винятком силових видів, де ставка робиться на агресивність, боротьбу та зіткнення суперників.

Не дивлячись на тихий характер і прагнення до відокремленого існування, хлопцеві ДОСТОЄВСЬКОМУ подобаються люди і він із задоволенням зустрічається з ними. Хлопчики цього типу бувають і в компаніях, але навіть там вважають, що краще спілкуватися все ж таки наодинці по черзі зі всіма, хто викликав у них зацікавленість чи до кого вони прив'язані. Характер у ДОСТОЄВСЬКОГО м'який і поступливий, так що він буває дуже чуйний на ініціативу з боку жінок. Він поводиться як галантний кавалер, жартує і підтримує м'яку, ненав'язливу веселість. До речі, він дотепний, так що може здатися своїй пані цілком цікавим партнером. Що стосується ж його самого, то йому більш за все подобаються вольові, визначені, стримані дівчата, які завжди знають, чого вони хочуть, а також можуть підказати, що зробити в тій чи іншій ситуації.

З хлопців цього типу виходять м'які поступливі чоловіки. Вони дбайливі і доброзичливі. У них немає агресивності. І ще вони вміють підтримувати вдома атмосферу, прикрашену м'яким гумором. Проте слід знати, що, будучи поступливим і покірливим, ДОСТОЄВСЬКИЙ при цьому відрізняється вкрай наполегливим характером і здатний тихо, але наполегливо слідувати якимсь своїм правилам. Сперечатися з вами він, може, й не буде, але і від своїх принципів не відступиться. Проте, він зазвичай неконфліктний, прагне уникати відкритої конфронтації. Йому простіше відбитися жартами, перевести сварку в гумористичне русло, тим паче, що найчастіше йому це добре вдається.

Ту ж тактику він обирає і з дітьми. Це доброзичливий друг і вихователь, досить педантичний, але гуманний. Він не лише допоможе вчитися, але і навчить тому, як шанувати людей, а також як не втрачати високих цілей і духовних орієнтирів в житті. До дітей сильно прив'язується, нудьгує без них, якщо надовго їде з дому.

У стосунках з домашніми запас терпіння у ДОСТОЄВСЬКОГО надзвичайно великий. Проте якщо вам все ж таки вдалося образити його, то покірливий вигляд і повні смутку опущені вниз очі ДОСТОЄВСЬКОГО не зможуть не призвести на вас належного враження. Можна не сумніватися, що в цю хвилину вам більше всього на світі захочеться провалитися крізь землю, і ви пошкодуєте про свої несправедливі слова.

Оскільки ДОСТОЄВСЬКИМ подобається і вдається жити за планом, то вони - відмінні працівники, на яких завжди можна розраховувати. Вони пунктуальні, досить ретельні в роботі і дуже відповідальні. Чоловіки цього типу душевно вболівають за загальну справу. Їх здібності знаходять застосування в самих різних сферх діяльності, починаючи від гуманітарних і закінчуючи технічними. Часто вони працюють вчителями в школі чи викладачами у вузі, редакторами, журналістами. Зустрічаються також серед людей цього типу і ті, хто професійно займається хімією. Можуть працювати інженерами чи конструкторами на заводі. Але краще за все їм вдається кар'єра психолога, тому що ці люди - природжені психологи.

Їх людські якості дозволяють їм займати особливу нішу в колективі. Співробітники зазвичай люблять і поважають їх за терпимість, готовність вислухати і зрозуміти кожного, за чуйність і безвідмовність.

Жіночий портрет. Наймилосердніша жінка

Тихі, привітні, навіть покірливі - такі епітети приходять до горлови, коли починає йти мова про дівчат типу ДОСТОЄВСЬКИЙ. Обличчя частіше з широкими щелепами, витонченим підборіддям і великими очима, що світяться. Бувають й вузьколиці, дуже моложаві до найпізніших років. Погляд у представниць цього типу м'який і жалісливий. Ненав'язлива добра посмішка часто і довго затримується на їх обличчі. Ця дівчина завжди готова вислухати і підтримати інших, а якщо знадобиться, дати тиху утіху і надихнути надію.

Жінки цього типу дуже жіночні і делікатні, скромні і навіть сором'язливі. Але це не означає, що вони безхарактерні. Зовсім ні. Їм властива особлива, покірлива манера приймати всі знегоди і удари долі.

У них дуже ефемерне тіло, часто зустрічається легка сутулість. Одягаються вони досить скромно, прагнучи немов би не приваблювати до себе особливої уваги. А з віком і взагалі починають обирати в основному щось темне та непримітне.

Шкільне життя дозволяє їм вже з дитячих років почати виробляти в собі слухняність і старанність. Це тихі старанні дівчатка, які ніколи не почнуть сперечатися з вчителями. І навіть якщо їм несправедливо ставлять оцінки, вони не ремствують, пояснюючи собі ситуацію якось так, щоб при цьому не постраждав авторитет вчителя.

В класі у цієї дівчинки, як правило, є пара кращих подружок, з ким вона стоїть на перервах біля стіни і тихим голосом з гідністю обговорює всі події шкільного життя. Їй не подобається розпускати плітки, прагне оцінювати все об'єктивно, щоб не було винуватих чи скривджених. Це одна з найпорядніших дівчаток в класі.

Гуманітарні схильності виявляються у дівчаток цього типу дуже яскраво. Вони відмінно знаються на перипетіях особистого життя всіх героїв літературних творів, які вивчаються за програмою, і пишуть кращі в класі твори. До того ж вони багато читають окрім програми, самі пишуть вірші і прозу, внаслідок чого характер у них набуває сильно романтизованих рис. Це насправді одні з наймрійливіших дівчаток в класі.

Спортом представниці цього типу в своїй більшості займатися не полюбляють. Але в дитинстві та юності їм подобається танцювати. Це заняття відповідає їх романтичному, ліричному настрою. До того ж, найчастіше, віддають перевагу бальним або класичним танцям.

Дівчата типу ДОСТОЄВСЬКИЙ завжди вступають до інституту, оскільки в школі вчаться добре, часто закінчуючи її із золотою медаллю, і взагалі справляють на екзаменаторів найприємніше враження своїм відмінним вихованням, вмінням гідно триматися, тихим голосом і хорошими знаннями. Але буде краще, якщо ця дівчина обере для себе гуманітарну сферу, ніж піде вчитися на інженера.

Якщо вам здалося, що дівчата цього типу ніколи не веселяться в компаніях, то ви помилилися. Але компанія має бути своєю, де їх помічають, люблять і цінують. Там ця тиха квітка розкривається у всій своїй красі назустріч дружбі, коханню і хорошій, теплій веселості. Зверніть увагу ще й на те, що вона не затримається в друзях там, де поряд з нею вживають нелітературні слова чи зловживають спиртним. У неї свої, до того ж досить високі вимоги до оточуючих. Чоловік, про якого вона мріє, має бути правильним, надійним, тямущим і впевненим в собі.

Коли дівчина ДОСТОЄВСЬКИЙ стане вашою дружиною, знайте, що вдома у вас тепер живе тихий ангел. Втім, у нього настільки розвинене відчуття боргу, що він не гидуватиме тим, щоб прибирати, прати і готувати. Звичайно, готувати їй не подобається, не в цьому вона бачить своє покликання. Але вона ніколи не кине своїх домашніх без їжі. І якщо хтось з членів родини настільки вередливий, що хоче їсти лише свіжоприготовану їжу, вона готуватиме три рази на день. Так вже вона влаштована.

Вона також піклується про здоров'я своїх рідних, а тому старанно записує до спеціального зошиту (який зберігатиме все життя) не лише кулінарні рецепти, але і склади трав'яних зборів, а також найнеобхідніших медикаментозних засобів, які можуть стати в нагоді при тих чи інших захворюваннях.

Не лише чоловік, але й батьки з обох сторін, і діти будуть охоплені її теплим ставленням. Вона для всіх знайде час, можливість допомогти, а також привітні слова до випадку. Дітьми вона займається. До того ж робить це із задоволенням і все життя. Вона знає все про їх душевний устрій, про проблеми їх внутрішнього світу, стежить за тим, щоб вони добре вчилися, прагне всесторонньо розвивати їх здібності, виховує їх м'яко, але наполегливо. Але їй важко ухвалювати серйозні рішення, коли потрібно влаштувати дитину в школу або обрати для неї інститут. Втім, це стосується не лише проблем, пов'язаних з дітьми. Отже краще за все візьміть на себе турботу про визначення важливих питань в розвитку вашої родини. Вона із задоволенням вам підкорятиметься.

З життя: «Коли я прочитала Е. Берна «Ігри, в які грають люди», я замислилась, а яка ж казка відповідала в дитинстві моєму життєвому сценарію? І я пригадала, що коли була маленька, то моя улюблена казка була про принцесу, якій нічого не треба було робити, тому що через чаклунство все навколо неї робилося саме по собі. Ось і я мріяла саме про це, щоб прийшов хтось і зробив все, що потрібно, а мені б все життя нічого робити не доводилося».

До речі, ця тиха, тепла, домашня жінка - одна з найслухняніших дружин. Вона любить свою родину рівним, зігріваючим коханням. Але стежите за тим, щоб весь її душевний ресурс не витратився на подружок, які експлуатують вашу дружину як психотерапевта. Сама вона їм, звичайно, ніколи не відмовить. Через співчуття. Тому буде правильно, якщо ви візьмете справу в свої руки і трохи обмежите потік охочих отримати від неї психотерапевтичний сеанс і корисну пораду.

Жінки цього типу завжди дуже добре проявляють себе на будь-якій роботі. Вони доброзичливі і відповідальні, ніколи не гласують і не вимагають нічого для себе, сподіваючись, що рано чи пізно їх відмітять і оцінять. Вони також свідомо уникають брати участь в інтригах, розпускати плітки і обговорювати когось за його спиною.

З них виходять чудові вчителі, редактори, коректори, бібліотекарі, психологи. Вони гарні скрізь, де потрібно проявляти терпіння і співчуття до людей. Бувають випадки, коли вони працюють навіть інженерами, але, за їх власними оцінками, ця робота не приносить їм особливого задоволення. Втім, оскільки їм завжди властивий стоїцизм, вони не скаржаться на це.

Фрази

Чоловіки типу ДОСТОЄВСЬКИЙ

- Чи може краса врятувати світ? Звичайно! Надія завжди залишається.

- Ні, в школі я був тихий. Дівчаток ніколи не бив. Я з ними дружив! Допомагав задачки вирішувати, закохувався, вірші для них складав.

Жінки типу ДОСТОЄВСЬКИЙ

- Коли плани руйнуються, я дестабілізуюся.

- Я ще не знаю, чим саме займатимуся на новій роботі. Я приблизно зрозуміла, де я працюватиму, але до нюансів я не вдавалася.

- У мене не було в житті такої ситуації, коли мені не треба було б спілкуватися.

- Що таке кохання? Ти кохаєш когось, і тобі це повертається. Навіщо ці власницькі підходи?
- У мене з дитинства і до цих пір є таке бажання: щоб прийти, а вдома - чисто.

- Що я кажу начальникові, якщо він відмовляється підвищити мені зарплатню? Я кажу: «Тобі легко мене образити...»